15. prosinec - Zamenhofův den

Den narozenin Dr. Zamenhofa (15.12.1859–14.4.1917) je příznivci esperanta a jeho myšlenky po celém světe slaven jak o Zamenhofův den či Den esperantské knihy. Se Zamenhofovým životem a dílem se můžete seznámit i na naší současné výstavě Člověk proti Babylonu, kterou můžete ještě navštívit do 27. prosince, než se dočasně uzavře z důvodu rekonstrukčních prací v Ottendorferově domě. V našem článku nabízíme našim návštěvníkům alespoň několik virtuálních aktualit a zajímavostí k tématu.

O dětství a mládí Zamenhofa a vzniku esperanta se můžete dočíst v přehledovém článku na našem webu.

Nově vám nabízíme Životopis dr. Zamenhofa – videozáznam přednášky Jany Křížkové natočený 15.10.2017 na konferenci ČES v Kroměříži – Přednášku (v českém jazyce) si můžete poslechnout PO KLIKNUTÍ ZDE

Nejnovějším příspěvkem na toto téma v českém tisku je článek Petra Chrdleho

LUDVÍK LAZAR ZAMENHOF: JAZYKY A SPIRITUALITA info.dingir.cz 15.12.2017

Rozhovor na obdobné témata se s P. Chrdlem uskutečnil v Českém Rozhlase WAVE 10.12. 2017.

Rádi bychom vás upozornili i na článek

Ruth Weiniger – Článek o dr. Zamenhofovi v časopise MASKIL prosinec 2016, str. 12–14

K dispozici je i FOTOGALERIE k tématu na našem webu

a letos do češtiny přeložený nově vytvořený obsažný informační web